Jak oczyścić jelita domowym sposobem? Podstawy

0 Jak oczyścić jelita domowym sposobem

Kwestie oczyszczenia organizmu z licznych substancji toksycznych są bardzo istotne. Szczególnie uwzględniając szerokie rozpowszechnienie modyfikowanej żywności, zanieczyszczenie gleby, wody oraz powietrza. Warto wiedzieć, co jest dobre na oczyszczenie jelit i jakie konkretne kroki można podjąć w kierunku wyzbycia się wszelkich problemów związanych z przewodem pokarmowym. Wiele mówi się o wpływie toksyn bakteryjnych oraz nie biologicznych w patogenezie nietolerancji pokarmowych. Również zespołów złego wchłaniania oraz chorób zapalnych przewodu pokarmowego. Przyjrzyjmy się więc dokładnie, jak to tutaj wygląda.
Spis treści:

Jak oczyszczanie jelit wpływa na organizm?

Jak informuje portal ABC Zdrowie, oczyszczenie jelit to bardzo istotny element profilaktyki odpowiedzialnej za zachowanie naszego zdrowia i zapobieganie powstawaniu różnych chorób. Co do toksyn, to trzeba wyróżnić kilka mechanizmów ich działania oraz drogi ich dostawania się do organizmu człowieka. Ludzie często nie wiedzą, co na oczyszczenie jelit może być zastosowane i jakie kroki można podjąć w kierunku istotnej poprawy funkcjonowania organizmu. Warto także wiedzieć, jak wygląda prewencja schorzeń przewodu pokarmowego, w których patogenezie odgrywają rolę bakterie i inne.

Trochę podstawowych informacji o toksynach bakteryjnych.

Zatrucia pokarmowe są bardzo często powodowane nie tyle obecnością żywych bakterii, co skażeniem pokarmów drogą toksyn wydzielanych przez bakterie. Wiele z nich, jak na przykład toksyny gronkowcowe, nie ulega rozkładowi pod wpływem temperatury. Jest to więc istotne ograniczenie z punktu widzenia prewencji schorzeń zróżnicowanego rodzaju. Przy istnieniu uczucia ciężkości w obrębie przewodu pokarmowego bardzo często osoby tym dotknięte zastanawiają się, co na przeczyszczenie jelit można bezpiecznie i bez większych konsekwencji zastosować.

Jak oczyścić jelita domowym sposobem? Odpowiedzi jest kilka. 

Nie trzeba koniecznie sięgać po preparaty farmakologiczne, jak na przykład laktulozę, czy też inne środki pobudzające perystaltykę. Od wieków, jak również i teraz stosowane są specjalne środki naturalne. Patrząc na to, czym oczyścić jelita można, należy zwrócić uwagę na związki wiążące substancje toksyczne i ułatwiające ich wydalenie. Wszelkie alkaloidy, flawonoidy oraz związki mineralne mają zdolność do wiązania toksyn, co tym samym przekłada się na oczyszczenie ustroju. W sytuacji, gdy nie wiadomo jak oczyścić jelita domowym sposobem, idealnym wyjściem mogą się okazać klasyczne napary z Senesu, Babki Płesznika oraz innych ziół o działaniu przeczyszczającym.

Jak przeczyścić jelita stosując odpowiednie zioła?

Stosując zioła, warto wiedzieć jak oczyścić jelito grube z ich wykorzystaniem. Głównym mechanizmem – oprócz wiązania toksyn jest oczywiście oddziaływanie drażniące na receptory nerwowe zlokalizowane w obrębie ściany jelita. Powoduje to przyśpieszenie perystaltyki i ograniczenie wydalania wody. Wiele z substancji zawartych w ziołach ma również działanie osmotyczne. Powoduje to nagromadzenie wody w jelicie grubym i usuwanie zalegających resztek i toksyn. Patrząc na to, jak przeczyścić jelita łatwo z wykorzystaniem tych związków, trzeba przyznać, iż jest to rekomendowana domowa kuracja dla wszystkich potrzebujących.

Czyli jak szybko oczyścić jelita? Przede wszystkim bezpiecznie!

Wiele osób nie wiedząc dokładnie, jak szybko oczyścić jelita decyduje się na gros niesprawdzonych terapii i rozwiązań. Trzeba niesamowicie uważać i nigdy nie stosować preparatów o niewiadomym pochodzeniu. Tylko sprawdzone i przebadane preparaty oczyszczające gwarantują skuteczność i bezpieczeństwo. Dla wszystkich szukających sposobu, jak wyczyścić jelita specjalistyczne preparaty ziołowe będą doskonałą opcją.

Źródła:
 1. Smak zdrowia, Agnieszka Maciąg, Otwarte, 2017, ISBN: 8375156779, 9788375156775
 2. Herbs for Detoxification A Keats good herb guide Good Herb Guides, C. J. Puotinen, McGraw Hill Professional, 1997, ISBN: 0879837950, 9780879837952

5 Odpowiedzi do Jak oczyścić jelita domowym sposobem? Podstawy

 1. lola pisze:

  Słyszeliście o soli Epsom na oczyszczanie jelit?
  Podobno pije się rozpuszczoną w ciepłej wodzie sól i wypija. Nie wiem, czy to do końca prawda, że sól Epsom usuwa złogi z jelit, ale na pewno ma działanie “przeczyszczające”.

  • Kasia G. pisze:

   No nie wiem…
   Sól Epsom jest świetna do kąpieli, bo ma sporo minerałów i magnezu, ale ja bym się nie odważyła jej wypić! Przecież po tym murowane przeczyszczenie… a to już świadczy o przedawkowaniu gorzkiej soli.

   • zosiak pisze:

    Przecież ją się używa właśnie na zaparcia… Ma działać przeczyszczająco, ale jak widziałam te dawki, które każą pić przy oczyszczaniu organizmu to się za głowę złapałam. Już bałabym się o swoje zdrowie przy takiej “naturalnej” kuracji.

 2. Antek pisze:

  Dla mnie domowy sposób na oczyszczanie jelit to są jabłka i siemię lniane.
  Nie wierzę w żadne soki na detoks… może za jakiś czas wyjdą tabletki, które naprawdę oczyszczają, ale to pewnie za jakiś czas.

 3. pomorzanka pisze:

  Hej, słyszeliście o diecie oczyszczającej Michała Tombaka?
  Na pierwszy rzut oka, podobają mi się jej założenia, zeby jeść dużo kasz, nie łączyć pewnych produktów… ale nadal jeść dużo warzyw, jeść białko, tłuszcze i węglowodany. Wydaje się to bardzo logiczne, ale nie przekonuje mnie detoks sokowy ani wykonywanie lewatyw…
  Czy ktoś na niej był?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × = pięć